amerického fotbalu v České republice

První signály o existenci amerického fotbalu k nám pronikly spolu s politickospolečenskými změnami v roce 1990 v podobě televizních šotů, a to především z kolébky tohoto sportu, ze Spojených států amerických.

            Hned z počátku následujícího roku 1991 bylo díky utkání dvou německých týmů v Praze poprvé v historii možné vidět na vlastní oči tento dynamický a akční sport s výraznými kombinačními prvky. Tato exhibice byla pro skupinu mladých nadšenců natolik inspirativní, že vznik prvních českých týmů - Prague Lions a Prague Panthers - na sebe nenechal dlouho čekat. Prahu o dva roky později následovalo Brno a Ostrava. Tyto čtyři týmy byly rozněž zakládajícími členy České asociace amerického fotbalu (ČAAF), která se stala zastřešující organizací celého hnutí amerického fotbalu u nás.  Plakát z exhibičního zápasu

            Na podzim roku 1994 se uskutečnil první ročník České ligy amerického fotbalu.

            Po kladném zhodnocení stavu a úrovně amerického fotbalu byla ČAAF přijata do ČSTV, stejně jako se stala členem Evropské federace amerického fotbalu (EFAF).

            Výsledky tvrdé práce se vnitřně projevily vznikem dalších týmů. Zároveň se dostavil zvýšený zájem o tento sport, a to nejen diváků, ale i Plakát z prvního zápasu AF v ČR zástupců médií, reklamních partnerů a sponzorů.

           Současnému modelu nejvyšší soutěže posloužila za vzor věhlasná americká National football league (NFL), jejíž finále je velkolepou bitvou novodobých gladiátorů a zpravidla se jedná o jeden z nejsledovanějších televizních přenosů na celém světě.

            Účastníci České ligy amerického fotbalu jsou rozděleni do dvou divizí - Divize A: Prague Lions, Prague Panthers, Ostrava Steelers, Brno Alligators, Bratislava Monarchs Divize B: Nitra Knights, Pilsen Tornadoes a Příbram Rams - ve kterých se střetne každý s každým doma nebo venku podle losu. V následujícím semifinále se křížem utkají první dva týmy obou konferencí po základní části systémem play-off. Vítězové semifinálových zápasů proti sobě nastupují v boji o mistra ČLAF.

 

  EVROPA  

            Již dávno nelze říci, že americký fotbal je čistě americká záležitost. S tímto sportem se měli možnost seznámit Evropané již po druhé světové válce zásluhou amerických vojáků. Ti se však postupně vraceli domů a na tento sport se na nějaký čas pozapomnělo. Avšak později, zhruba před dvaceti lety, když se v tehdejším Západním Německu začali sbližovat posádky amerických vojenských základen s obyvateli, dostal se americký fotbal i za zdi základen. Začalo se mu věnovat stále více mladých mužů a dnes lze počítat týmy po celém Německu na stovky. Německo je proto považováno za kolébku amerického fotbalu v Evropě. I v dalších zemích si Američané přicházející za prací, studiem či poznáním chtěli vytvořit co nejvíce domácí prostředí, ke kterému americký fotbal neodmyslitelně patří. Začaly vznikat nové týmy, složené i z místních obyvatel. K Německu se postupně přiřadila Francie, Itálie, Rakousko, země Beneluxu a Skandinávie.

            Po zjištění, že americký fotbal má své příznivce i v Evropě, začala se o tento kontinent zajímat samotná NFL. Ta postupně vytvořila v několika evropských velkoměstech (patří mezi ně například Londýn, Barcelona či Frankfurt) profesionální týmy. Tyto týmy složené převážně z Američanů, kteří teprve čekali na svou příležitost v NFL a nebo tam již svou činnost ukončili, začali hrát pravidelnou soutěž pod názvem World League.

Touha po určité organizaci a vytvoření mezinárodních soutěží vedla evropské země k vytvoření Evropské federace amerického fotbalu (EFAF). V dnešní podobě tvoří EFAF

16 národních federací, řádných členů a 5 členů přidružených. Mezi členy přidružené patří také Česká asociace amerického fotbalu (ČAAF), která by v tomto roce (1998) měla být přijata mezi řádné členy.

            Systémem soutěží pořádaných EFAF se stále přetváří a mění tak, aby co nejvíce postihoval výrazný nárůst členské základny, kterou již rozšířili i země bývalého Sovětského svazu. Proto je zde zmínka pouze o těch nejvýznamnějších.

 

Eurobowl, kterého se mohou zúčastnit pouze ty nejlepší týmy, vítězové národních soutěží ze zemí, které splňují velmi přísná kritéria EFAF (Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Velká Británie, Finsko, Švédsko a Španělsko). Vítěz této soutěže se může honosit titulem „European Champion“. Finále letošního dvanáctého ročníku se konalo 5. července 1998 na Všelidovém stadiónu v Hamburku.

 

EFAF Federation Cup je nově vytvořená soutěž, zohledňující i nové členy EFAF. Mohou se jí zúčastnit všichni zájemci, kteří hrají nejvyšší národní soutěže. Podle účastníků je soutěž rozdělena do regionálních skupin, po kterých následuje čtvrtfinále, semifinále a finále. Tato soutěž je současným cílem i většiny předních českých mužstev. Největší překážkou je však relativně vysoká finanční náročnost účasti v soutěži, která je v průměru 200.000 DEM na tým.

 

EuroCup byl pravděpodobně pouze záležitostí tohoto roku. V této soutěži, lépe řečeno poháru, se utkají vždy dva nejlepší týmy z Belgie, Dánska, Norska a Švýcarska.

 

European Championship for National Teams je soutěž, jíž se účastní národní týmy členů EFAF. Jedná se spíše o akci prestižní, která však pro samotný fotbal velký přínost nemá. Vytváření národních týmů či různých jiných výběrů je v tomto sportu, ve kterém velmi záleží na sehranosti všech jeho jednotlivých hráčů, velmi problematické.

 

Poslední významnou soutěží je Cheerleading Championship.

 

Na závěr lze dodat, že současným prezidentem EFAF je Fin, pan Reijo Ailasmaa a sídlo federace je v Bernu.